Posle 15 godina rada na hibridnim vozilima i skoro 2 miliona prodatih, Lexus je na tržiÅ”te dostavio svoj prvi potpuno elektriÄni model pod nazivom UX 300e.
Kao Å”to ste videli, ovo je prvi Lexusov automobil koji neÄe imati motor sa unutraÅ”njim sagorevanjem, ali Äe imati Li-Ion bateriju od 54,3 kWh sa kojom se iz punjenja može preÄi oko 300km. Rad baterije nadziru senzori koji prate napon i temperaturu i sve je regulisano vazduÅ”nim hlaÄenjem koje je prema miÅ”ljenju ljudi iz Lexusa dosta bezbednije reÅ”enje i premijerno je odraÄeno za model UX 300e.
Životni vek ove baterije znaÄajno je produžen poÅ”to Lexus garantuje da Äete sa njom moÄi da preÄete 1.000.000 kilometara bez ikakvih problema, uz uslov da se vlasnik pridržava redovnim proverama stanja uz predviÄene programe.
UX 300e ima trogodiÅ”nju garanciju na vozilo i petogodiÅ”nju garanciju (ili 100.000 km) na pokriÄe za kvarove pogonskog sklopa, oÄekuje se da se u Evropi na tržiÅ”tu naÄe krajem 2020. godine.
Izvor: B92.net
Foto: arhiva Autoblog.rs






