EQG Äe biti prvi elektriÄni automobil koji Äe koristiti anode bazirane na silicijumu, Å”to obeÄava drastiÄno poveÄanje dometa uz redukovanje vremena punjenja baterije.
BuduÄi Mercedes EQG Äe biti prvi elektriÄni automobil Äije Äe baterije koristiti anode bazirane na silicijumu, kojima Äe Å”tutgartsku marku snabdevati firma sa sediÅ”tem u Kaliforniji, Sila Nanotechnologies. āTitan Siliconā baterijski materijal razvijan je nekoliko godina, a sada je komercijalno dostupan, s tim Å”to je Mercedes prvi proizvoÄaÄ koji Äe ga usvojiti.
Sila tvrdi da je Titan Silicon āprva bezbedna i Äista zamena za Äisto grafitne anode, kreirana da u velikom obimu i dramatiÄno poveÄa poboljÅ”a performanse elektromobilaā. Å ta to znaÄi u realnosti? PoveÄanje dometa od oko 20 odsto u odnosu na postojeÄu tehnologiju, kao i znaÄajno kraÄe vreme punjenja baterija.
Pored toga, Silin baterijski materijal je nežniji po životnu okolinu. Tokom proizvodne faze, Titan Silicon generiÅ”e 50% do 70% manje ugljen-dioksida po kWh od grafita. Navodno može da uskladiÅ”ti 10 puta veÄi naboj od grafita.
Sila Nanotechnologies želi da se njegov Titan Silicon naÄe u milion elektriÄnih vozila do 2028. Pionir Äe biti EQG, koji Äe biti lansiran krajem 2024.
OÄekuje se da EQG poseduje Äetvoromotornu postavku, koja Äe naravno rezultirati obiljem snage. Elektrifikovani gelƤndewagen bi trebalo da raspolaže autonomijom od preko 480 kilometara, upravo zahvaljujuÄi Titan Siliconu. Å asiju Äe najverovatnije deliti s konvencionalnom G klasom, koja Äe proÄi kroz redovnu restilizaciju kasnije tokom ove godine. TakoÄe se oÄekuje da enterijer i generalan dizajn serijskog EQG bude gotovo identiÄan regularnom modelu, s nekim elementima koji Äe ukazivati da se radi o elektromobilu.