Profit u tromeseÄju od aprila do juna, porastao je za 23 odsto na 3,3 milijarde dolara, pre svega zahvaljujuÄi potražnji u SAD i snažnoj prodaji dvotoÄkaÅ”a u Indiji i Brazilu.
Kvartalna dobit iz poslovanja Honde Motor Co. dostigla je najviÅ”i nivo u istoriji, buduÄi da je jaka prodaja u SAD anulirala usporavanje u Kini, stavljajuÄi japanskog proizvoÄaÄa motornih vozila u red za ostvarivanje joÅ” jedne rekordne godine po pitanju profita.
On je u drugom tromeseÄju ove godine porastao za 23 odsto na 485 milijardi jena (3,3 milijarde dolara) zahvaljujuÄi konstantnoj i stabilnoj potražnji za automobilima u SAD i snažnoj prodaji dvotoÄkaÅ”a u Indiji i Brazilu, saopÅ”tila je Honda 7. avgusta.
Kompanija je takoÄe navela slab jen kao razlog za svoje odliÄne rezultate. Japanski proizvoÄaÄ je zadržao svoju prognozu nepromenjenom, na 1,42 biliona jena.
Honda je unovÄila porast potražnje za hibridima, jer sve manje subvencija optereÄuje prodaju elektriÄnih vozila Å”irom sveta. U maju je saopÅ”tila da oÄekuje da Äe ove godine prodati milion hibrida, kao i da planira dalje da poveÄa proizvodnju, kako bi mogla da investira viÅ”e u proizvodnju elektriÄnih vozila.
Honda planira da uloži 10 biliona jena u izgradnju svojih proizvodnih kapaciteta vezanih za elektriÄne automobile do 2030. Kompanija ima cilj da elektrifikovani automobili Äine 100 odsto njene prodaje do 2040.
Dok je potražnja za hibridima u SAD solidna, Honda se muÄi u Kini zbog nedostatka konkurentnih elektriÄnih vozila, koja bi se stavila naspram lokalnih kompanija, poput tržiÅ”nog lidera BYD Co.
Prodaja Honde u Kini pala je za 40 odsto u junu, Å”to je dovelo do odluke da se zatvori jedna od njenih fabrika u okviru zajedniÄkog poduhvata u novembru. Honda je takoÄe odluÄila da smanji proizvodnju benzinski pogonjenih automobila u Kini za 19 odsto od oktobra.
Kompanija je 30. jula saopŔtila da je njena globalna prodaja vozila porasla za dva odsto na 1,9 miliona u prvih Ŕest meseci, uglavnom zbog rasta prodaje od devet odsto u SAD.
Honda nastoji da uhvati korak s globalnim rivalima koji su brži u tranziciji na baterijski pogonjena vozila. Kompanija je 30. jula saopŔtila da je njena globalna prodaja porasla dva odsto, na 1,9 miliona jedinica u prvih Ŕest meseci, uglavnom zbog rasta prodaje u SAD od devet odsto.
Japanska firma nastoji da uhvati korak s globalnim rivalima koji su dalje otiÅ”li u elektrifikaciji. S tim u vezi, formiran je savez s Nissanom i Mitsubishijem, kako bi se kreirala nova generacija softverski definisanih elektriÄnih vozila, poÄevÅ”i od 2028.



