Naslovna SPORT F1 Maks Ferstapen briljantan u Saudijskoj Arabiji

Maks Ferstapen briljantan u Saudijskoj Arabiji

Maks Ferstapen je došao do druge uzastopne pobede u ovogodišnjem šampionatu.

Osvajač pol pozicije na trci za Veliku nagradu Saudijske Arabije, na kraju je i trijumfovao u subotnjoj trci. Budući da je Serhio Peres bio drugi, početak sezone je u znaku dominacije Red Bulla.

Meksikanac, koji je u Džedi pobedio prošle godine, završio je trku 13,643 sekunde iza timskog kolege i trostrukog svetskog šampiona, koji već nakon dve runde uživa u prednosti od 15 poena.

Šarl Lekler došao do trećeg stepenika na podijumu za Ferrari, ostvarivši usput najbrži krug trke. Ipak, srca F1 fanova je osvojio mladi Oliver Berman, koji je završio trku na sedmom mestu, ujedno osvojivši revijalnu titulu „Vozača trke“.

Ovo je prvi put da je Ferstapen, pobednik u rekordnih 19 trka od 22 prošle godine, trijumfovao u prva dva „gran prija“ sezone. Takođe ne treba zaboraviti da je Holanđanin pobedio u 19 od poslednjih 20 rundi.

„Ukupno gledajući, bio je ovo fantastičan vikend za čitav tim i mene. Zaista sam uživao u automobilu, kao i u trci“, rekao je Ferstapen.

Ovo je njegova deveta uzastopna pobeda, još od Japana prošlog septembra i 56. u karijeri. U isto vreme, Holanđanin je došao do svog 100. podijuma, dok je 115. Red Bullova pobeda lansirala austrijski tim ispred Williamsa na četvrtu poziciju na večitoj listi.

„Maks je bio hiruruški precizan u trci“, rekao je šef tima, Kristijan Horner.

Mladi Britanac, Berman, koji je debitovao u Formuli 1 s 18 godina i 305 dana, startovao je s 11. pozicije za Ferrari, kao najmlađi novajlija italijanskog tima u istoriji, ispunivši očekivanja kao dostojna zamena za Karlosa Sainsa koji je morao na operaciju slepog creva.

Najmlađi britanski F1 pilot je ujedno 66. koji je na svom debiju došao do poena, još od začeća „Najbržeg cirkusa na svetu“ 1950.

„Bio je neverovatan danas“, rekao je Lekler za Bermana. „Impresivno izdanje i siguran sam da je izuzetno ponosan. Svi su primetili do koje mere je talentovan i siguran sam da je samo pitanje momenta kada će ući u Formulu 1.“

Oskar Pjastri je bio četvrti za McLaren, dok je Fernando Alonso došao do petog mesta za Aston Martin. Džord Rasel (Mercedes) završio je trku kao šesti. Lando Noris (McLaren) bio je osmi, dok je sedmostruki svetski šampion, Luis Hamilton, došao do devete pozicije za Mercedes. Niko Hulkenberg (Haas) je zaokružio osvajače poena.

Vozilo bezbednosti je na stazu izašlo u sedmom krugu, nakon što je Lens Strol iz Aston Martina zakačio zid, a zatim se zabio u barijere u 22. krivini. Kanađanin je izašao iz bolida bez posledica, dok su svi sem četiri vozača pohitali u boks. Među onima koji nisu otišli na zamenu pneumatika bili su Noris i Hamilton.

Vozač McLarena, koji je bio pod sumnjom da je prerano startovao (naknadno je utvrđeno da nije), bio je vodeći kada je novi Aston Martin Vantage bezbednosni automobil izašao sa staze u 9. krugu. Međutim, do 13. kruga Ferstapen se vratio na vodeću poziciju, nestavši van vidika rivala.

Peres je dobio kaznu od pet sekundi za nebezbedno puštanje tokom prvog „pit stopa“, dok je Kevin Magnusen iz Haasa sakupio 10 kaznenih sekundi zbog izazivanja sudara s Aleksom Albonom iz Williamsa.

Dancu je kasnije uručena još jedna kazna od 10 sekundi zbog napuštanja limita staze i ostvarivanja prednosti, ali je njegova primarna uloga bila da kreira dovoljnu razliku iza Hulkenberga, koji je mogao da ode u boks i naknadno osvoji preostali poen.

Pjeru Gasliju iz Alpinea je tim poručio da se vrati u garažu i parkira bolid nakon uvodnog kruga, zbog problema na menjaču, što je prvo odustajanje sezone nakon što su svih 20 bolida završili trku u Bahreinu.

Red Bull trenutno ima 87 poena, Ferrari 49 a McLaren 28. Naredna trka se vozi 24. marta u Melburnu, za Veliku nagradu Australije.

Pavle Barta

VN Saudijske Arabije 2024. (Jeddah Corniche Circuit)